سخنی چند از مرحوم قسمت خانی

2,368

سخنی چند از مرحوم قسمت خانی

 

درود خدمت شما همراهان گرامی گروه ساز تالشی
بنده سعید بختیاری ، مجری سایت ساز تالشی امروز برای شما از مرحوم استاد قسمت خانی صحبت میکنم ، اطلاعاتی که از آن سخن میگوییم از زندگی ایشان است .
پس با ما همراه باشید…
.
💢نام قسمت خانی ، متولد ۱۳۲۳ در شهرستان تالش ، خنیاگر ‌و آوازه‌خوان منطقه تالش ، تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان خواننده ترانه‌ها و نغمه‌های منطقه خود شهرت داشت .
💢 بعد از انقلاب نخستین بار توسط جهانگیر نصری اشرفی، فرهنگ پِِژوه به جامعه موسیقی شناسانده شد و مجموعه‌ای از آوازهای او در آلبومی از سوی انجمن موسیقی ایران منتشر شد.
💢 استاد خانی در مجموعه برنامه‌های جشنواره موسیقی فجر و به خصوص جشنواره موسیقی نواحی کرمان به جامعه هنری بیشتر شناسانده شد.
💢 قرار گرفتن در حلقه ی ۳۶ استاد برتر موسیقی نواحی ایران – کرمان در سال ۱۳۸۳، حضور در جشنواره موسیقی فجر ۱۳۸۵، اجرا در جشنواره « آواهای روحانی زمین » فرانسه ۱۳۸۶ و کسب مقام نخست آواز نواحی ایران – جشنواره سراج خراسان ۱۳۸۷ و اجرا در جشنواره بزرگ فرهنگ ایران – بلاروس – ۱۳۹۰ از جمله توفیق‌های این هنرمند به شمار می‌رود.
💢 صدای استاد قسمت خانی چپ کوک بود و ظرفیت و قابلیت‌های فراوانی داشت و آلبوم‌های تصویری دویر آویر و آفتاو پرمه ۱۳۹۱و نیز مشن مشن از جمله آثاری است که از این هنرمند بر جای مانده است.
💢 استاد قسمت خانی ، روز یکشنبه ۲۶ آبان ماه ۱۳۹۲ بعد از یک دوره طولانی و سخت بیماری در روستای «سکام» بخش مرکزی شهرستان رضوانشهر (تالشدولاب) درگذشت و در همان روستا به خاک سپرده شد ، مجسمه‌ی این استاد گرانقدر در ورودی روستای سکام نصب شده است تا توجه هر رهگذری را به خود جلب کند ، نام و یادش گرامی و روحش شاد
.
کاری از گروه ساز تالشی

برچسب ها

سایر آهنگهای

دیدگاه ها

  1. رضا علیزاده ریک
    ۲۶ آبان ۹۸

    اقا سلام واقعا دستتون درد نکنه از این سایت بسیار زیبا و مطالبش

  2. رضا علیزاده ریک
    ۲۶ آبان ۹۸

    با تشکر از سایت شما